NoTaFe 2o1o! 12-17 juulil! viljandis!

rõõmustame, et noore tantsu festival toimub sel suvel viljandis juba kaheksateistkümnendat (18, XVIII) korda ning on seega õitsvas eas ja täies elujõus. nagu ikka, koguneb festivalile kirev rahvusvaheline seltskond, et õppida ja õpetada, esineda ja etendusi vaadata, lustida ja lõõgastuda, mõtelda ja sõnastada.

seekord võime oma tegusaid festivalipäevi alata õige varakult. juba kell kaheksa hommikul on soovijatel võimalik osa saada meister saju joogatunnist, kus arendatakse tundlikkust ja vabastatakse eluenergiat. eelneval registreerimisel teeb meister saju soovijatele ka india ajurveda massaaži, milles ta on tõeline meister.

NoTaFe suvekoolis saab seekord õppida improvisatsiooni (õp. andrew morrish/austraalia), qi gongi ja idamaiseid võitluskunste (õp. kauko uusoksa/soome), kehamiimi (õp. elke luyten/usa), tantsutehnikat (algajatele:  sanna myllylahti/soomest ja david king/usa, edasijõudnutele: fornier ortiz/kolumbia/holland), kompositsiooni (õp. cid pearlman/usa), žongleerimist ja akrobaatikat (õp. marco bonissimo/holland), action teatrit (õp. sabine van der tann/saksa) ja lastetantsu (õp eve noormets/eesti). festivali peakorraldaja eve noormets, kes seekord on nõuks võtnud oma väärtuslikke kogemusi lastetantsu vallas õpihimulistega jagada, on seni festivali ajaloos esimene kohalik ja kodumaine õpetaja, kuid loodetavasti lisandub tublisid eesti tegijaid meie suvekooli õpetajate auväärsesse seltskonda tulevikus veelgi.

festivali lava alustab seekord piduliku lõpetamisega: omaproduktsioonina kahe aasta eest lavale jõudnud ja NoTaFe-l esietendunud mtü evestuudio vaterland annab viimase etenduse kodumaa pinnal. etendust on lisaks viljandile, tallinnale, rakverele, võrule ja tartule mängitud tais pathumthani rahvusvahelisel teatrifestivalil ja ungaris, kultuuripealinnas pecsis. reisima läheme loodetavasti veel, kuid kodupublikule on see tõenäoliselt viimane võimalus andres noormetsa lavastust vaterland näha saada. piduliku lõpetamise puhul teevad kaasa kõik mängus olnud näitlejad, lisaks tavakoosseisule siis ka trupi tubli asendusliige silvia soro, kes on aeg-ajalt asendanud anneli rahkemad ning pathumthanis mari kalkunit.  

festivali lava kõige eksootilisemaks külaliseks on sel aastal mr. parnab mukherjee indiast. parnab mukherjee on üks india tuntumaid alternatiivteatri lavastajaid. inimõiguste eest võitlejana käsitleb ta oma etendustes sageli ühiskondlikult teravaid teemasid, nagu näiteks sõnavabadus. näitlejatöös huvitavad teda enim inimkeha võimalused. teistsugune kehakasutus ja elastne keha on kaks mõistet, millega tema lavalist olekut on iseloomustatud. NoTaFe laval esitab mr. mukherjee kaks etendust: this room is not my room (põhineb mahatma gandhi, kuningas buddha ja angulimala tekstidel, kasutatud on ka tuntud kirde-aasia videokunstnike filmilõike) ning parable of the post office fragments (milles on kasutatud rabindranath tagore tekste).

etendusega battlefield #1 tuleb meile külla theatre rio rose taanist. rio rose on üks taani tunnustatumaid füüsilise ja visuaalse teatri truppe. oma etendust nimetavad nad ise teatrile koreografeeritud võitluse ja armastuse kollaažiks.

nagu ikka, astuvad festivali laval üles ka mitmed NoTaFe suvekooli õpetajad. improvisaator andrew morrish, kes on pärit austraaliast, kuid õpetab ja esineb suure osa aastast mitmel pool euroopas, esitab improvisatsioonilise soolo „lying, stealing and cheating“. cid pearlman usa-st, kes õppeaastal 2oo9/2o1o töötab külalisõppejõuna tallinna ülikoolis, on siin koos david kingi ning kohalike tantsijate ja tantsutudengitega mitmeid lavastusi loonud. kahte neist: this what we do in winter ja catch-as-catch-can saab näha ka NoTaFe laval. etendusega emptiness revisited astub üles action teatri õpetaja sabine van der tann.

eestimaist esindab lisaks vaterlandile seekordsel festivalil eike ülevainu lavastus estonia meets africa ehk vaade eemalt.

 

nagu igal aastal, näitavad oma põnevamaid töid ka tü viljandi kultuuriakadeemia ja tallinna ülikooli tantsutudengid. ka sel aastal ehitame festivali etenduste jaoks viljandi vanasse spordihoonesse  tantsulava, mis eelmisel aastal nii esinejatelt kui publikult rohkeid kiidusõnu pälvis.

uue ettevõtmisena on meil seekord plaanis ka veidi ajusid ragistada ja mõned väärt mõtted selgetesse sõnadesse panna. sestap on meie kodulehel juba praegu headele mõtetele avatud lehekülg pealkirjaga „tegija räägib“. loodame sinna tasapisi koguda oma üle ilma NoTaFe-le kokku tulevate ja ka eemalt meie tegemisi jälgivate sõprade mõtteid loomingust ja töömeetoditest, improvisatsioonist ja tehnikast, tantsust ja teatrist, elust ja ilust jne … mõelge kaasa ja jagage läbimõeldut teistega, sest ühest heast mõttest sünnib mitu uut. ka vähemalt ühel NoTaFe õhtul istume üheskoos maha, võtame endale aega jalgu puhata ja mõtteid vahetada.

muidugi ei jää olemata ka õhtused peod ja jämmid ning mõnusad koosolemised männiku metsatalus, viljandi järve kaldal ja mine tea, kus veel. ja küllap jääb teil aega ka omaette viljandi õdusate aiakeste vahel jalutada, lossimägedes kiikuda, järve ujuma sulpsatada ja suve täiel rinnal sisse hingata. sest NoTaFe – see ongi tegelikult puhkus.

 

ps. toetuse ja abi eest täname eesti kultuurkapitali, viljandi linna, vol`i, taani instituuti, tü viljandi kultuuriakadeemiat ja kõiki osalejaid.

 

festivali korraldavad mtü evestuudio ja viljandi huvikool.

« Tagasi